1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Yüz İfadelerimizi Taklit Eden Robot Geliştirildi ! Robotlar İnsanlaşıyormu ?

Yüz İfadelerimizi Taklit Eden Robot Geliştirildi ! Robotlar İnsanlaşıyormu ?

featured

Bilim insanları esnek mavi yüzlü insanların ifadelerini gerçek zamanlı taklit eden robotik bir kafa geliştirdiler. Eva adını verdikleri robot, bir kamera aracılığıyla insan yüzlerindeki ifadeleri okuyor ve ardından yansıtmak için bir tür yapay zeka sistemini kullanıyor.

Günümüzde ki çoğu robot’da karşılaştığımız sadece kavrama, kaldırma ve bir yerden başka bir yere hareket etme gibi insani yetenekleri olan taklitçi robotlardı. Ancak yüz ifadesi konusunda hiç birşekilde ilerisi gerçekleştirilmemişti.

Eva adlı robot ise altı temel duyguyu ifade edebiliyor; öfke, iğrenme, korku, sevinç, üzüntü ve şaşkınlık.

ROBOTLAR İNSANLAŞIYOR

Columbia Üniversitesi Laboratuvar müdürü Hod Lipson, “EVA fikri birkaç yıl önce, öğrencilerimle çalışırken laboratuvarımızdaki robotların bize plastik, şaşkın gözlerle baktıklarını fark etmemizle ortaya çıktı” dedi.

Eva hâlâ bir laboratuvar deneyi bu tür teknolojiler bir gün gerçek dünyaya uygulanabilir. Örneğin, insanların beden diline cevap verebilen robotlar iş yerlerinde, hastanelerde, okullarda ve evlerde oldukça faydalı olacaktır.

Lipson geri kalan konuşmasında “Biz insanlar, bulut tabanlı sohbet robotları veya cisimsiz akıllı ev hoparlörleriyle duygusal olarak bir yere kadar ilgilenebiliriz. Ancak beynimiz, tanınabilir fiziksel varlığı olan robotlara iyi tepkiler veriyor gibi görünüyor.”

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap