1. Ana Sayfa
  2. Otomobil
  3. YERLİ OTOMOBİL TOGG NE ZAMAN SATIŞA ÇIKIYOR?

YERLİ OTOMOBİL TOGG NE ZAMAN SATIŞA ÇIKIYOR?

Yerli otomobil TOGG ne zaman satışa çıkacak, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank açıkladı. Detaylar haberimizde.

featured

Halk arasında sohbetlere sık sık dahil olmasına rağmen durumu hakkında uzun zamandır herhangi bir bilgi alamadığımız yerli aracımız TOGG hakkında nihayet bir açıklama geldi. Bir programa katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, öğrencilerin sorularını yanıtladı. Bakanın gençlerden gelen bir soruya verdiği yanıt sayesinde ise TOGG’un akıbeti belli oldu:

TOGG fiyatı ne kadar, kaç TL olacak? TOGG ne zaman çıkacak? TOGG ön sipariş  başladı mı?

“2023 yılının ilk çeyreğinde piyasaya sürülmüş olur”

Bakan Varank, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Türkiye’nin otomobili, inşallah 2022 yılının sonunda seri üretim bandından çıkacak. Fabrikanın inşaatı devam ediyor. Makine siparişleri yapıldı. Arabanın prototipleri testlere girmeye başladı. 2022 yılının sonunda seri üretim bandından çıkan araçlar, 2023yılının ilk çeyreğinde piyasaya sürülmüş olur. Türkiye’nin otomobilini bir araba olarak görmemek gerekiyor.”

Geçmişte Bazı Yerli Otomobiller Piyasaya Çıkamamıştı

Bakan Varank’ın açıklamasına göre yerli araç TOGG 2023 yılının Ocak-Nisan ayları arasında piyasada olacak. Ülkede yaşlısından gencine pek çok vatandaşın yerli otomobil için oldukça heyecanlı ve meraklı olduğunu söyleyebiliriz. Fakat bundan önceki bazı “yerli otomobil“ler de benzer şekilde heyecan yaptırmasına rağmen ne yazık ki piyasaya sürülmemişti. Hatta herhangi bir açıklama da gelmemişti. Örneğin TÜBİTAK liderliğinde geliştirilen ve dönemin bakanı Fikri Işık’ın sorularını 2015 yılında yanıtladığı yerli otomobilin son hâlinin tanıtımı, 2018 yılında yapılacaktı. Ancak araç hâlâ yok ve konu ile ilgili de herhangi bir açıklama bulunmuyor.

Yerli otomobil görücüye çıkacak

Dileriz ki yerli otomobilimiz TOGG, zamanında yollarda olur. Ülke ekonomisinin kalkınmasına destek olurken ülkemizin teknolojik anlamda gelişmesi adına güzel bir adım atılmış olur.

 

Yazı Kaynakları
https://www.trthaber.com/haber/ekonomi/yerli-otomobil-gorucuye-cikacak-222027.html
https://www.teknolojioku.com/otomobil/togg-ne-zaman-satisa-cikacak-bakan-varank-acikladi-616188155be026779212aa84

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Vuupnet teknoloji ve bilim yazarı.