İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Donanım
  3. Yapay Zekalı Robot Geri Dönüşümde Kullanılacak

Yapay Zekalı Robot Geri Dönüşümde Kullanılacak

Yapay zeka, plastiklerin geri dönüşümünde devrim niteliğinde rol oynayacak.

featured

Atık plastik sorunu, sanayi devriminden bu yana artarak devam etmiştir. Yıllar geçtikçe plastik kullanımı artmış, bununla birlikte atıkların oranı da artmıştır. Her ne kadar son yıllarda plastik geri dönüşümünde gelişme olsa da, çöplük hala büyük bir sorun olmaya devam etmektedir. Örneğin 2016-2017 yıllarında poşet, streç film gibi atıkların %94’ü geri dönüşüme değil çöplüklere gitmiştir.

Yumuşak plastiklerin geri dönüşümü zor

Yumuşak plastikler, atık ayrıştırma makinelerinin içerisinde kolayca dağıldığı için teknik arızalara ve kağıt gibi diğer geri dönüştürülebilir ürünlerin kirlenmesine sebep olmaktadır. Bu nedenle yumuşak plastiklerin geri dönüşümü genelde güvenli olmayan ve tekrarlayan manuel yöntemlerle gerçekleştirilmektedir.

Yapay zekalı robot atıkları ayırabilecek

Sidney Üniversitesi’nde çalışmalar yapan mühendisler yapay zekalı bir robot üzerinde çalışıyorlar. Bu robot, farklı türde atıkları tanımlayabilecek, sıralayabilecek, ayırabilecek yeteneklere sahip olacak. Bu sayede poşet, streç film gibi atıklar diğer geri dönüştürülebilir atıkların içerisine karışmayacak, onları kirletmeyecek. Bu teknolojinin yalnızca ev atıklarında değil, sanayi atıklarında da kullanılması planlanıyor. Araştırmacılar, robot işler duruma geldiği zaman plastiklerin geri dönüşümünde büyük bir artış olmasını bekliyorlar.

 

Yorum Yap
Yazı Kaynakları
https://scitechdaily.com/ai-powered-recycling-robot-could-help-solve-plastic-waste-crisis/amp/

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Vuupnet teknoloji ve bilim yazarı.

Yorum Yap