1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Yanık ve Solunum Zehirlenmesi Sonrası Ne Yapılmalı?

Yanık ve Solunum Zehirlenmesi Sonrası Ne Yapılmalı?

featured

Ege ve Akdeniz başta olmak üzere ülkemizde süren yangınlarda birçok insan ve canlı hayatını kaybederken bunun yanında solunum zehirlenmeleri ve ciddi yanıklarla da karşılaşılıyor. Uzmanlar yanık vakalarında yapılması gerekenler üzerinde önemle duruyor. İlk ve Acil Yardım Program Başkanı Öğr. Gör. Özlem Karagöl bu tür vakalarda ilk ve acil müdahaleyi anlattı:

-Zehirlenen kişiyi kapalı alana kapatmayın

Dumanın içindeki büyük zerrecikler akciğerin derinliklerine ulaşamasa da burun ve boğazı tahriş edebilir. Ancak daha ince olan zerrecikler ve gazlar akciğerlere çekilebilecek kadar küçüktür ve sağlığa son derece olumsuz etkileri olabilir” şeklinde konuşan Karagöl, zehirlenmenin hafif süreceği gibi kişinin varsa astım kalp gibi rahatsızlıkları sonucu zehirlenmenin ölüme kadar götürebileceğini belirtti. Karagöl, sıradan kağıt mendillerin veya normalde kullandığımız maskelerin orman yangının bir koruma sağlamayacağını belirtti. Açıklamasının devamında Karagöl: ‘Zehirlenen kişiyi açık havaya alın ve temiz hava almasını sağlayın. Varsa ıslak bir mendil ile ağzı ve burnunuz kapatarak dumanlı ortamdan ayrılın.’ şeklinde konuştu.

-Yanan kişiyi yere yatırın ve dışarı çıkarmaya kalkmayın çünkü hava yangını güçlendirir!

Yanıklarda ise küçük yanıklarda bölgeyi soğuk suya tutarak acısını azaltın ve su toplarsa onu patlatmayın’ uyarısını yapan Karagöl, Büyük yanıklarda kaynar suyla, kızgın yağ ya da kimyasal maddelerle temas etmiş olan kişilere doğru ilk müdahalenin hayati önem taşıdığını ifade eden Karagöl, giysilerin yakıcı maddelerle temasın olduğu bölümlerini kişinin diğer yerlerine değdirmeden makasla keserek üzerinden çıkarın.’ Yanan deriye yapışmış  yanık ve kavruk giysileri çıkarmaya çalışmayın. Yanık sahasını soğuk suyla serinletin. Derisini ovalamayın. Yanığa kimyasal maddeler yol açtıysa deriyi bol soğuk su ile iyice yıkayın. Eğer yanık bölgesine yapışan bir kumaş varsa buna müdahale edilmemeli, su dökerek üzerine kilim, battaniye ya da kalın perde kapatarak alevleri söndürmeye çalışın. Bunu yaparken yanan kişinin başını örtmemeye olabildiğince dikkat edin. Alevleri naylon gibi yanıcı maddelerle örterek söndürmeye çalışmayın. Yanan kişiyi dışarı çıkarmaya kalkmayın, çünkü hava alevleri güçlendirir” şeklinde konuştu.

 

 

 

Yorum Yap
Yazı Kaynakları
milliyet.com

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap