İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Nasıl Yapılır?
  3. Yabancılar Nasıl Mülk Edinebilir?

Yabancılar Nasıl Mülk Edinebilir?

featured

 

-Tapu kanununda belirtilen hususlara ek olarak Cumhurbaşkanının belirlemiş olduğu ülke vatandaşları ülkemizden belirli şartları taşımaları halinde gayrimenkul satın alabilirler.

-Kanunda yapılan değişiklikle birlikte 183 ülke vatandaşına karşılılık ilkesi aranmadan gayrimenkul sahibi olma hakkı tanınmıştır. Kanunda yapılan değişiklikle Türkiye’de yabancı yatırımlarının önünün açılması ve engellerin kaldırılması hedeflenmiştir.

-Yabancı uyruklu işiler kanuni sınırlamalara uymak kaydıyla ülkemizde arazi, arsa, tarla, iş yeri, ofis vb. her türlü taşınmaz malı satın alabilirler.

-Ülkemizde yürürlükte olan mevzuata göre, gayrimenkul devri ancak Tapu müdürlüklerinde sicil imzası ve resmi senet tesciliyle mümkün olmaktadır. 

-Yabancı uyruklu gerçek kişiler, satın aldıkları taşınmaz üzerinde bir proje geliştireceklerse durumu, 2 yıl içerisinde ilgili bakanlığın onayına bildirmek zorundadırlar. 2 yıl içinde ilgili bakanlığın onayına sunulmaması durumunda veya projenin belirtilen süre içinde bitirilmemesi durumunda proje tasfiye hükümlerine tabi olacaktır.

-Ülkemizde hangi ülkelerin vatandaşlarının taşınmaz ve sınırlı ayni hak çerçevesinde gayrimenkul alabileceği konusunda Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçilik/Konsolosluklarından ve Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünden bilgi alınabilir. Gizlilik esası gereği, 2012’de yapılan değişiklikle belirlenen söz konusu olan 183 ülkenin hangi ülkeler olduğu açıkça belirtilmemiştir. Suriye vatandaşları haricinde, diğer İslam ve Arap ülkelerinin vatandaşları Türkiye’de gayrimenkul sahibi olabilmektedir.

Yorum Yap
Yazı Kaynakları
milliyet.com

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap