1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya
  3. Twitter Reuters ile Yalan Habere Savaş Açtı!

Twitter Reuters ile Yalan Habere Savaş Açtı!

featured

Twitter, mesajlaşma sitesindeki dezenformasyonu çürütmek için en büyük uluslararası haber sağlayıcılarından ikisi olan Reuters ve Associated Press ile işbirliği yapacak.

Haber ajansları, Twitter’ın yüksek miktarda tweet oluşturan olaylar hakkında daha fazla bağlam ve arka plan bilgisi vermesine yardımcı olacak.

Twitter, bunun yanıltıcı bilgilerin yayılmasını önleyeceğini umuyor.

Sahte içeriğin platformdan kaldırılması için devletler ve sivil düşünceler tarafından sürekli bir baskı alan platform.

Şu anda, Twitter’da kayda değer veya tartışmalı olabilecek büyük veya hızla büyüyen konuşmalar gerçekleştiğinde, Twitter’ın İyileştirme ekibi, kullanıcılar tarafından gönderilen potansiyel olarak yanıltıcı bilgilere karşı koymak için ilgili bağlamı güvenilir kaynaklardan bulup teşvik edicek.

Bir blog yazısında Twitter yeni programın “Twitter’da gerçekleşen konuşmalara güvenilir bağlam ekleme kapasitelerini” artırarak bu çalışmanın “ölçeğini ve hızını artıracağını” söyledi.

Gönderi, Reuters ve AP’den gelen materyalin, Twitter’ın Küratörlük ekibinin “Twitter’da yeterince yüksek miktarda saygın raporlamaya sahip olmadığı veya belirli bir uzmanlığa sahip olmadığı” zaman platformdaki bilgi güvenilirliğini artıracağını söyledi.

Sosyal medya firmasından bir sözcüye göre, Twitter kendi sitesinde doğru bilgileri tanıtmak için haber kuruluşlarıyla ilk kez resmi olarak işbirliği yaptı.

Bu yılın başlarında Twitter, gönüllülerin yanlış buldukları tweetleri etiketlemelerini sağlayan yeni bir topluluk denetleme sistemi olan Birdwatch’ı başlattı.

Twitter, iki rakip haber ajansıyla ayrı ayrı çalışacak ve başlangıçta İngilizce içeriğe odaklanacak.

Reuters’te kullanıcı tarafından oluşturulan içerik haber toplama başkanı Hazel Baker, güvenin, doğruluğun ve tarafsızlığın “Reuters’in her gün yaptığı şeyin merkezinde” olduğunu ve şirketin “yanlış bilginin yayılmasını durdurma taahhüdünü” “yönlendirdiğini” söyledi.

AP’nin küresel iş geliştirme başkan yardımcısı Tom Januszewski yaptığı açıklamada, haber şirketinin “gerçek gazeteciliğin erişimini genişletmek için Twitter ve diğer platformlarla yakın çalışma konusunda uzun bir geçmişe sahip olduğunu” söyledi.

Gerçeklere kolay erişimden faydalanabilecek çevrimiçi sohbetlere bağlam eklemek için AP’nin ölçeğinden ve hızından yararlanmaktan özellikle heyecan duyuyoruz” dedi.

Hem Reuters hem de AP, Facebook ile teyit konusunda da çalışır.

Twitter, bu çalışmanın, Tweetlerin Twitter kurallarını ihlal edip etmediğini belirlemek için Güven ve Güvenlik ekiplerinin yaptığı çalışmalardan bağımsız olacağını ekledi. Bu ekiplerin işi, manipüle edilmiş medya, seçimle ilgili yanlış bilgiler ve platformların kurallarını ihlal eden hassas medya içeren tweet’leri etiketlemeyi içeriyor.

NYU Stern’in 2020 tarihli bir raporu, Twitter’ın dünya çapında 199 milyon günlük Twitter kullanıcısı ile yaklaşık 1.500 moderatörü olduğunu öne sürdü

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap