1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Türkiye’de Üretilen TurkoVac Aşısı Alfa (İngiliz) Varyantı Üzerinde %100 Etkili

Türkiye’de Üretilen TurkoVac Aşısı Alfa (İngiliz) Varyantı Üzerinde %100 Etkili

Aşı çalışmalarının proje lideri tarafından yapılan açıklamalara göre yerli aşı Turkovac Alfa varyantı üzerinde %100 etkili oldu.

featured

Pandemi başlangıcından bu yana gerek tedavilerde, gerek aşı geliştirme konusunda dünya genelinde büyük bir yol kat edildi. Çinli Sinovac şirketi CoronaVac aşısını üretti, Amerikalı ve Almanyalı şirketler olan Pfizer-BioNtech’in ortaklığından BNT162b2 aşısı ortaya çıktı, Rusya Sputnik V’yi geliştirdi derken Türkiye’de yapılan çalışmalar da sonucunu verdi ve TurkoVac aşısı kullanılabilir hale geldi.

TurkoVac alfa varyantı üzerinde %100 etkili

Geçtiğimiz günlerde TurkoVac aşısı için randevular e-nabız üzerinde açılmıştı. Aşı süreci devam ederken bir yandan da Faz-3 çalışmalarının bazı sonuçları gelmeye başladı. Yapılan açıklamalara göre TurkoVac aşısı Covid-19 Alfa varyantı üzerinde yapılan deneylerde %100 etkili oldu.

TurkoVac aşısı proje lideri Prof. Dr. Aykut Özdarendeli Erciyes Üniversitesi Tanıtım Günleri etkinliğinde öğrencilerin ve basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Aşının Alfa (İngiliz) varyantına karşı %100 etkili olduğunu belirten Özdarandeli, Delta varyantı çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

“İngiliz (alfa) varyantıyla ilgili, rektörümüzün de destekleriyle hızlı bir proje yaptık. İngiliz varyantına karşı yaptığımız çalışmalarda, TURKOVAC aşısı yüzde 100 etkili. Transferik farelerde yaptığımız çalışmalarda yüzde 100 etkin olduğunu bulduk. Delta varyantı ile ilgili çalışmalar sürüyor. Bununla ilgili şu anda tam bir veri olmadığı için onu söyleyemiyorum.”

“Aşı yaşı düşürülebilir”

Prof. Dr. Aykut Özdarendeli, yaptığı açıklamalarda okulların açılması ile ilgili de konuştu. Yüz yüze eğitimin önemine dikkat çeken Özdarendeli, aşı yaşının düşürülebileceğine dikkat çekti:

“Bu aşılama ile, eylül ayında inanıyorum ki hem üniversiteler hem de ilk ve orta dereceli okulların açılması söz konusu. Hatta aşılama yaşının 12-15 arasına düşürülmesi söz konusu. Zaten 1,5 yıl gibi önemli bir zaman kaybedildi. Bu jenerasyon için daha fazla zaman kaybetmemek lazım”

Yorum Yap
Yazı Kaynakları
https://www.webtekno.com/turkovac-alfa-varyanti-yuzde-yuz-koruma-sagliyor-h113343.html
https://tr.euronews.com/2021/01/11/moderna-astrazeneca-coronavac-sputnik-v-pfizer-koronavirus-as-lar-ne-kadar-etkili
https://www.trthaber.com/haber/saglik/turkovac-asisi-alfa-varyantina-karsi-yuzde-100-etkili-600752.html

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Vuupnet teknoloji ve bilim yazarı.

Yorum Yap