1. Ana Sayfa
  2. Mobil
  3. Samsung Şirketinin Varisi Şartlı Tahliye ile Serbest Bırakıldı !

Samsung Şirketinin Varisi Şartlı Tahliye ile Serbest Bırakıldı !

featured

Samsung’un varisi Lee Jae-yong, Güney Kore hapishanesinden serbest bırakıldı ve şu anda şartlı tahliyede.

207 gün hapis yattı ve Ocak ayında rüşvet ve zimmete para geçirmekten suçlu bulundu. Dava, aynı zamanda rüşvet ve yolsuzluktan hapiste olan ülkenin eski Cumhurbaşkanı Park Guen-hye ile ilgiliydi. Samsung Electronics, Lee’nin büyükbabası tarafından kuruldu ve 2014’ten beri fiili olarak başkanı oldu.

Lee cezaevi dışında gazetecilere kısa bir açıklama yaptı.

Lee, “İnsanlar için çok endişelendim. Derinden özür dilerim” dedi. “Benimle ilgili endişeleri, eleştirileri, endişeleri ve yüksek beklentileri dinliyorum. Çok çalışacağım.”

53 yaşındaki Lee , Ocak ayında yüksek mahkeme tarafından iki buçuk yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Park’ın arkadaşı Choi Soon-sil tarafından işletilen iki kar amacı gütmeyen vakfa siyasi destek karşılığında 43 milyar won (37.7 milyon $; 26.7 milyon £) ödemekle suçlandı.

Anlaşma için hükümet tarafından işletilen ulusal emeklilik fonunun desteği gerekiyordu.

Kararı verildiği sırada mahkeme, Lee’nin Samsung’un başında “aktif olarak rüşvet verdiğini ve cumhurbaşkanından gücünü sorunsuz hale gelmesine yardımcı olmak için kullanmasını istediğini” söylendi.

Mahkeme Lee’yi yaklaşık 8,6 milyar won (7,8 milyon dolar; 5,75 milyon sterlin) değerindeki rüşvet, zimmete para geçirme ve suç gelirlerini gizlemekten suçlu buldu.

Adalet Bakanlığı, pandeminin Güney Kore ekonomisi ve küresel piyasalar üzerindeki etkilerini değerlendirdikten sonra Lee’yi serbest bırakma kararı aldığını söyledi.

Başkan Moon Jae-in’in ofisi yaptığı açıklamada, serbest bırakılmasının ulusal çıkar için yapıldığını ve anlayış gösterilmesini istediğini söyledi.

“Başkan Yardımcısı Jay Y Lee’nin şartlı tahliyesine ilişkin destekleyici ve karşıt görüşlerin olduğunu çok iyi biliyoruz. Karşı çıkanların görüşleri de doğru” dedi.

“Öte yandan, yarı iletkenler ve aşılar konusunda ülkeye yardım edeceğini umarak bu ağır krizde şartlı tahliye talebinde bulunan birçok kişi oldu.”

Ayrıca yurt dışı seyahatleri için onaya ihtiyacı olacak.

Lee ayrıca dolandırıcılık ve hisse senedi manipülasyonu için soruşturma altında ve suçlu bulunursa tekrar hapse atılabilir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap