İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Sağlık Bakanlığı’ndan Beklenmedik Adım: Çift Doz Aşı Olanlar Temaslı Sayılmayacak

Sağlık Bakanlığı’ndan Beklenmedik Adım: Çift Doz Aşı Olanlar Temaslı Sayılmayacak

Sağlık Bakanlığı'nın son düzenlemelerine göre çift doz aşı olanlar ve son 6 ay içerisinde Kovid-19 geçirmiş kişiler temaslı grubunda yer almayacak.

featured

Son günlerde okulların da açılması ile birlikte ülkemizdeki Covid-19 yayılımı artışa geçti.  Günlük vaka sayıları 20 binleri aşarken ölüm sayıları da günlerdir 200’ün altına düşmedi. Vatandaş; herhangi bir önlem gelir mi, okullar kapatılır mı gibi sorular sorarken Sağlık Bakanlığı’ndan beklenmedik bir açıklama geldi.

“Çift Doz Aşı Olanlar Temaslı Sayılmayacak”

Sağlık Bakanlığı ‘COVID-19 Temaslı Takibi Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon Rehberi’ üzerinde düzenlemeye gitti. Bu düzenlemeye göre iki doz aşısını olmuş olanlar ve son 6 ay içerisinde Kovid-19 geçirmiş olanlar temaslı olsa dahi temaslı sayılmayacak, karantinaya girmeyecek. Ancak bu kişilerin herhangi bir semptom göstermesi halinde, kişilerden o gün içerisinde PCR testi istenecek. Ayrıca TRT’nin yayınlamış olduğu afişe göre, bu kişilerin herhangi bir semptom göstermeseler dahi 5. gün PCR testi yaptırmaları gerekiyor.

Grafik: TRT Haber / Şeyma Özkaynak

Ülkedeki Aşılanma Durumu

Sağlık Bakanlığı geçtiğimiz günlerde aşılanma oranlarını paylaştığı haritada değişikliğe gidildiğini açıkladı. Artık tek doz aşı oranları değil, çift doz aşı oranları haritada gösterilecek. Bakanlığın açıklamasına göre ülkemizdeki aşılama oranlarındaki son durum ise şu şekilde:

21 Eylül Salı 2021 korona tablosu… Bugünkü corona vaka sayısı açıklandı! 21  Eylül koronavirüsten kaç kişi öldü? - Haberler

21 Eylül Kovid-19 Vaka Sayıları

Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre bugün içerisinde 354.854 test yapıldı. Bu testlerin 29.338‘i pozitif vaka olarak sonuçlandı. 260 kişi hayatını kaybederken 23.361 kişi ise iyileşti.

Yorum Yap
Yazı Kaynakları
https://www.trthaber.com/haber/gundem/saglik-bakanligi-koronavirus-rehberini-guncelledi-610435.html
https://covid19.saglik.gov.tr/

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Vuupnet teknoloji ve bilim yazarı.

Yorum Yap