İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Parmak Uçlarınız Enerji Üretecek!

Parmak Uçlarınız Enerji Üretecek!

Uyku sırasında parmak ucundan enerji üreten cihaz geliştirildi.

featured

13 Temmuz’da Joule dergisinde yayınlanan bir makaleye göre araştırmacılar parmak uçlarındaki teri kullanarak enerji toplayabilen bir cihaz geliştirdi. Cihaz bu alanda şu ana dek icat edilmiş en verimli enerji toplayıcı.  10 saatlik bir uyku sırasında bir tek parmaktan, herhangi bir mekanik enerji gereksinimi olmaksızın santimetrekare başına 300 mJ enerji üretebiliyor. Aynı zamanda parmağa yapılan tek bir baskı 30 mJ enerji üretmesine yetiyor.

Bu cihaz ile parmak ucu terleri boşa gitmeyecek

Daha önceki yapılan çalışmalarda; terin enerji üretimi sağlayabilmesi için koşma, bisiklete binme gibi yoğun egzersizler gerekiyordu. Ancak egzersiz sırasında harcanan  büyük enerji, üretilen enerjinin %1’i gibi oldukça düşük bir kısmından faydalanılabilmesine yol açıyordu. Yeni geliştirilen cihaz ise uyku esnasında dahi enerji toplanabilmesine olanak sağlıyor.

Neden koltuk altı değil de parmak ucu?

Parmak uçlarında vücudun herhangi bir yerine göre daha fazla ter bezi yoğunlaşması vardır. Bir nano-mühendislik doktora öğrencisi olan Lu Yin “Parmakta bulunan ter oranı dakikada santimetrekare başına birkaç mikrolitreye kadar ulaşabilir. Bu, ter oranlarının bazen 2, hatta 3 kat daha az olduğu diğer vücut bölgelerine göre önemli bir fark.” diye belirterek parmak ucunun önemini vurguluyor.

 

Yorum Yap
Yazı Kaynakları
https://scitechdaily.com/new-device-harvests-power-from-your-sweaty-fingertips-while-you-sleep/

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Vuupnet teknoloji ve bilim yazarı.

Yorum Yap