İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. PANDORA BELGELERİ NEDİR? PANDORA BELGELERİ SIZDIRILDI MI? TÜRKİYE’DEN KİMLER VAR?

PANDORA BELGELERİ NEDİR? PANDORA BELGELERİ SIZDIRILDI MI? TÜRKİYE’DEN KİMLER VAR?

Pandora Belgeleri sızdırıldı. Kimlerin serveti ne kadar büyük? Türkiye'den hangi isimler yer alıyor. İşte haberimizde.

featured

Pandora Belgeleri; dünyadaki en güçlü ve zengin kişilerin nasıl para akladıklarını, servetlerini nasıl gizlediklerini, vergiden nasıl kaçındıklarını gösteren dosyalardan oluşuyor. 117 ülkeden 600’ü aşkın gazeteci aylardır bu dosyaları inceliyordu ve bu hafta yayınlamaya başladılar: Zenginler, paralarını offshore şirketler üzerinden yapılan satın alımlar ile gizliyor.

Offshore Ne Demek?

Off-shore ülkeler genellikle şirket kurmanın kolay olduğu, şirket yöneticilerinin kimliğini ortaya çıkarmanın zor olduğu, kurumlar vergisinin düşük olduğu veya hiç bulunmadığı ülkeler oluyor. Bu ülkelere vergi cenneti de deniyor.


İlham Aliyev Ve Ailesi Zirvede

Aliyev ailesinin offshore şirketlerle vergi kaçırdığı ortaya çıktı

Yayınlanan Pandora Belgeleri’ne göre saklanan servette şimdilik zirvede olan kişi Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev. İlham Aliyev’in üç çocuğunun Britanya Virjin Adaları’ndaki 44 şirkette de hissesi var. Net olarak bilinmese de alınan bilgilere göre Aliyev yaklaşık olarak 542 milyon dolarlık mülk alım satımı yaptı.

İlham Aliyev’in oğlu Haydar Aliyev ise henüz 11 yaşındayken Virgin Adaları’nda kayıtlı bir şirketin hissedarı oldu. Ardından bu şirket Londra’nın elit semtlerinden biri olan Mayfair’de 49 milyon dolarlık ofis satın aldı. Haydar Aliyev’in 11 yaşında 17 adet mülkü oldu.

Ortanca çocuk Arzu Aliyev’in sahibi olduğu bir şirket ise Mayfair’de işyeri binası satın aldı. 9 ay sonunda satılan binadan 40 milyon doları aşkın kar elde edildi.

En büyük çocuk Leyla Aliyev ise 2009 yılında Londra’nın ünlü alışveriş caddesi Oxford Circus çevrelerinde 13,5 milyon dolar değerinde bir mülk satın aldı. Mülkün, Aliyev’in ailesi ve arkadaşları tarafından kullanıldığı aktarılan bilgiler arasında bulunuyor.

Bunun yanı sıra Aliyevler, Londra’daki mülklerinden birini Crown Estate’e satarak yaklaşık 43 milyon dolar kar elde ettiler.

İlham Aliyev’in çocukları 2013 yılında yurt dışındaki varlıklarını anne tarafından dedeleri olan Arif Paşayev’e aktardılar. Belgelere göre Paşayev ve iki ortağı 2006-2017 yılları arasında Londra ve çevresinde değeri 500 milyon doları aşan mülk satın aldı.

Türkiye’den 220’yi Aşkın İsim Yer Alıyor    

Pandora Belgeleri’nde Türkiye’den 220’den fazla kişinin adı bulunuyor. Bu isimler arasında Türkiye’nin yeni zenginleri, köklü holding sahipleri, iş dünyasının önde gelen temsilcileri, sanat ve spor dünyasından kişiler ve hatta kamuya mal olmuş kişiler de bulunuyor.

Pandora Belgeleri; Lübnan Başbakanı Necib Mikati, Ekvator Cumhurbaşkanı Guillermo Lasso Mendoza, Kenya Cumhurbaşkanı Uhuru Kenyatta, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy, Şili Devlet Başkanı Sebastián Piñera’nın çocuğu ve eski Britanya Başbakanı Tony Blair’in yurt dışı mal varlıklarını ve ilişkilerini açığa çıkarıyor.


“Ekonomik ve Siyasi Elitlere” Karşı Çıkarak Gelmişti.

Andrej Babiš - GLOBSEC

Çekya Başbakanı Andrej Babis, 2017 yılında bu durumlara karşı savaşarak iktidara gelmişti. Fakat kendisinin de adı tıpkı savaş açtığı insanlar gibi Pandora Belgeleri’nde geçiyor.  Offshore şirketler üzerinden Fransız Rivierası’nda aldığı malikânede iki havuz ve sinema salonu bulunuyor. Malikânenin değeri ise 22 milyon dolar.


Ürdün Kralı II. Abdullah

Ürdün Kralı 2. Abdullah: Kudüs benim için kırmızı çizgidir - Dünya Haberleri

Dünya üzerindeki Arapların yoksulluğu, işsizliği, yolsuzluğu protesto ettikleri Arap Baharı sırasında; Ürdün Kralı, offshore şirketler üzerinden Malibu’da toplam 68 milyon dolar değerinde 3 adet malikane satın aldı.


Türkiye Bu Durumu Teşvik mi Ediyor?

Türkiye’de Ocak 2006’da,Kurumlar Vergisi Kanunu’nun 30’uncu maddesinin 7 no’lu bendi değiştirilerek, vergi cenneti ülkelerinde yapılan ticari işlemlerde yüzde 30 vergi uygulanmasına karar verildi. Fakat bakanlar kurulu hangi ülkelerin vergi cenneti olduğuna karar vermiyor. Bu nedenle 16 yıldır bu vergi uygulanamıyor. Maliye Bakanlığı da bundan ötürü bir işlem gerçekleştiremiyor. Hazine bu yüzden gelir kaybına uğruyor.

Kamuoyu tarafından “varlık barışı” olarak bilinen düzenleme nedeniyle; vergi cennetlerine aktarılmış olan paranın kaçışı önlenmiyor, hâlihazırda kaçırılmış olan paranın ülkede kayıt altına alınması sağlanıyor. Düzenleme sayesinde yurt dışından ülkeye aktarılan paraya “Bu parayı nereden buldun?” sorusu sorulmuyor. Kaçırılmış para kayıt altına alındığında ise yeniden yurt dışına çıkarılmasında herhangi bir engel bulunmuyor. Bunun yanı sıra zenginliklerini kayıt altına alanlar sıfır vergi avantajından faydalanabiliyorlar. Bütün bunlar da kara para aklamaya teşvik edildiği yönünde ciddi tartışmalara neden oluyor.

2008’den bu yana varlık barışı sayısı 7’ye ulaştı. Düzenlemenin süresi ise geçtiğimiz haziran ayında yıl sonuna kadar uzatıldı.

Varlık barışı bildirimi için son günler – Vergi Doktoru

 

Yorum Yap
Yazı Kaynakları
https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-58784086
https://www.diken.com.tr/pandora-papers-offshoreun-sir-kutusunu-aciyor/
https://www.diken.com.tr/pandora-belgeleri-gizli-servette-birincilik-simdilik-aliyevin/

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Vuupnet teknoloji ve bilim yazarı.

Yorum Yap