1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Orman Yangınlarında Hangi Teknolojiler Kullanılıyor?

Orman Yangınlarında Hangi Teknolojiler Kullanılıyor?

Yangın söndürmede kullanılan bazı önemli günümüz teknolojilerini derledik.

featured

Türkiye’de orman yangınları günlerdir devam ediyor. Bakan Pakdemirli’nin açıklamasına göre şu anda Muğla ve Isparta’daki 6 noktada yangınlarla mücadele devam ediyor. Pakdemirli, Marmaris’teki yangının sona erdiğini belirtirken Milas’taki yangının ise sürdüğünü açıkladı.

223 yangının 217’si kontrol altına alındı.

Bakanın açıklamasına göre şu ana dek çıkan 223 yangının 217’sinin kontrol altına alındığını biliyoruz. Peki yangınlar nasıl söndürülüyor, bu süreçte hangi teknolojiler kullanılıyor, bu teknolojiler ne gibi bir fayda sağlıyor?

GPS ve Uydular

Öncelikle yangın yerinin tespitinde GPS ve uydu sistemleri büyük bir rol oynuyor. NASA uyduları sayesinde dünya üzerindeki yangınlar anlık olarak tespit edilerek dünya ile paylaşılabiliyor. NASA bunu bölgedeki sıcaklık artışı sayesinde tespit ediyor. Bunun için devletler, ormanları sürekli olarak sensörler yardımı ile kontrol  ediyor ve kritik sıcaklık artışına sahip olan bölgeler raporlanıyor.

Drone Teknolojisi

Yangın yerinin doğru tespiti için kullanılan dronelar pek çok farklı durumda işe yarayabiliyor. Örneğin helikopterler yarattıkları rüzgar yüzünden bazı durumlarda yangının yayılmasına neden olabiliyor. Dronelar ise küçük ve uzaktan kontrol edilebilir insansız hava araçları oldukları için hem daha güvenli, hem de yangını yaymaya yetecek rüzgarı yaratmıyor. Bunun dışında yangın söndürme topları da taşıyabilen dronelar nokta atışı yapabildiği için küçük yangınların söndürülmesinde büyük rol oynuyor. 2020 yılında İngiltere’deki bir yangında kullanılan drone 4 dk içerisinde 450 yangın söndürme topu bırakarak ekiplere büyük yardımda bulundu.

Uçaklar, Jetler, Helikopterler

Yangınlara en büyük müdahale havadan yapılıyor. Denizlerden, okyanuslardan çok büyük miktarda su alan hava araçları; yangın bölgesine doğrudan atış yaparak yangının söndürülmesinde büyük rol oynuyor. Arazinin yapısına, yangının durumuna göre kullanım yeri ve biçimi değişen hava araçları, şu ana dek birçok yangının söndürülmesindeki en büyük etken oldu.

 

Yorum Yap
Yazı Kaynakları
https://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ecehan-ersoz/orman-yanginlarinda-teknoloji-cozumleri-41866097
https://www.ntv.com.tr/turkiye/orman-yanginlariyla-mucadelede-son-durum
AsbFFsc-5EKRCm0PwruZ0w

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Vuupnet teknoloji ve bilim yazarı.

Yorum Yap