1. Ana Sayfa
  2. Donanım
  3. Nükleer Pil Kullanılabilirmi ?

Nükleer Pil Kullanılabilirmi ?

featured

Nükleer pil teknolojisi özellikle son dönemlerde gündeme gelen konulardan biri, neredeyse tüm cihazlarda kullanılan piller herkes tarafından geliştirilmek isteniyor. Gelişen teknoloji ile birlikte kıtlık’da oluşmaya başladı ve yeni çözümlere ulaştırmayı planlıyor üreticiler tarafından, peki bu yeni teknoloji ile hiç bitmeyen bataryalar ortaya çıkarabilir mi?

Akıllı telefonlardan elektrikli otomobillere kadar neredeyse teknolojik ne alet varsa hepsinde pil teknolojileri kullanılıyor. Bu durum aynı zamanda karşımıza ciddi bir batarya problemini de ortaya çıkarıyor.

Bilim insanları ve araştırmacılar tarafından devam eden araştırma ve çalışmalar sonucunda bazı yeni batarya türleri bulundu. Bu bataryalar türlerinden en önemlisi nükleer pil sistemleri.Termal dönüştürücüye sahip olan bu piller nükleer bozulma ile oluşan ısıyı elektriğe dönüştürüyor.

Nükleer Pil Çalışmaları

Hem askeri hem de ticari uygulamalarda bu tür piller tercih edilebiliyor. Dünyanın uzak bölgelerinde devam eden bilimsel çalışmalar nükleer pil sistemlerini neredeyse zorunlu hale getirdi.

Olumlu bir teknolojiye sahip gibi görünse bile tehlikeleri var. Bunlardan bazıları radyasyonun vücut tarafından emilmesi büyük sağlık sorunlarına neden olabilir. Ama unutmamak gerek Bilim insanları çok daha çevreci nükleer bataryalar üretmek istiyor.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap