1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Jeff Bezos, Blue Origin’in Yeni Roketine Hayatı Pahasına Güveniyor Uzay Giysisi ve Pilotu Olmayacak

Jeff Bezos, Blue Origin’in Yeni Roketine Hayatı Pahasına Güveniyor Uzay Giysisi ve Pilotu Olmayacak

featured

Jeff Bezos, kardeşi Mark ve adı açıklanmayan iki kişi en az biri multimilyoner hayatlarını Blue Origin’in roket mühendislerinin ellerine bırakmak üzereler.

Şirketi 2000 yılında kuran Bezos, Pazartesi günü kardeşiyle birlikte New Shepherd roketinin ilk yolcuları olacağını ve üçüncü koltuk için en yüksek teklifi vereceğini açıkladı. Müzayedenin henüz adı açıklanmayan kazananı Cumartesi günü geziye çıkmak için 28 milyon dolar teklif etti. Dördüncü bir kişi de onlara katılacak.

Grup, 20 Temmuz gibi erken bir sürede beş katlı roketin tepesindeki bir kapsülde olucak.

George Washington Üniversitesi Uzay Politikası Enstitüsü’nün kurucusu ve NASA Danışma Konseyi’nin eski bir üyesi olan John Logsdon Insider’a verdiği demeçte, “Bezos risk alan biri.” dedi.

Blue Origin’in roket tasarımına veya risk hesaplamalarına erişimi olmayan geri kalanımız için Bezos’un ne kadar risk aldığını söylemek zor. Şirket, bu haber için birden fazla yorum talebine yanıt vermedi. Ancak birkaç önemli faktör ipuçları sunar.

Yeni Shepard daha önce 15 kez başarıyla uçtu, ancak gemideki insanlarla asla uçmadı. Roket iyi bir test uçuşu kaydına sahip ve yolcu kapsülünde başarısız bir roketten uzağa fırlatabilen bir acil durum sistemine sahiptir. Ayrıca, tüm yolculuk sadece 11 dakika uzunluğunda.

Ancak aynı zamanda Bezos pilotsuz ve muhtemelen uzay giysisi olmadan uçacak ve Yeni Shepard ne kadar güvenli olursa olsun, uzay uçuşu her zaman risklidir. Bu yılın başlarında yayınlanan bir analize göre, ABD’deki insan uzay uçuşlarının yaklaşık %1’i ölümcül bir kazayla sonuçlandı.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap