İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Japonya Yuvarlak Robot Geliştirip , Ay’a Gönderecek

Japonya Yuvarlak Robot Geliştirip , Ay’a Gönderecek

featured

Japonya, Ay keşif çalışmaları için sıra dışı bir robot hazırlıyor. Bu robot herşeyden farklı yuvarlak top şekiklinde olucak.Robot’un hayata geçirilmesinde büyük şirketlerden Sony, Doshisha Üniversitesi ve oyuncak üreticisi Tomy ile iş birliği yapan Japonya Uzay Araştırma Ajansı, 2029’da Ay’a gönderilecek ekip için video resim toplayacak top şeklinde bir robot geliştiriyor.

Peki robot nasıl olucak ne olucak bir tanıyalım

Yuvarlak top şeklindeki robot 250 gram ağırlığında olucak.Özel bir robotik şirketi Ispace’in teknolojisiyle geliştirilecek.Robot yüzeye iner inmez açılarak tam boyutuna ulaşacak, Ay’ın yüzeyinin fotoğraflarını videolarını çekecek. Uzay araştırma ajansı bu robotun gelecek görevler için de daha kullanışlı kılacağını vurguluyor.

Robotun geliştirilmesine katkıda bulunan şirketlere kimdir gelin birlikte bakalım; Robotlar konusunda tecrübesi olan Sony, kontrol için gerekli teknolojiyi sağlıyor. Tomy ve Doshisha Üniversitesi ise tasarımın küçültülmesi konusunda devreye giriyor. Alanında gayet öncü ve tecrübesi olan şirketler robot için çalışmalar 2016’da başladı, ancak sürecin 2019’da Sony’nin ve 2021’de de Doshisha’nın katılımıyla hızlandığı uzay ajansı tarafından ifade edildi.

Japonya Uzay Araştırma Ajansı, Ay keşif çalışmalarında kullanılacak robotu 2022’de uzaya gönderecek.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap