1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya
  3. İsviçre araştırdı onayladı! Türkiye’de trendlerin çoğu sahte

İsviçre araştırdı onayladı! Türkiye’de trendlerin çoğu sahte

İSVİÇRE Federal Teknoloji Enstitüsü yapmış olduğu bir araştırmada Türkiye'de “trend” yani gündem olan Tweetlerin neredeyse yarısının sahte olduğunu kanıtlamış oldu.

featured

İsviçre Enstitüsü’ nden yapılan açıklamada, “Türkiye’deki yerel gündemlerin yüzde 47’sinin, küresel gündemlerin yüzde 20’sinin sahte olduğunu tespit ettik” denildi. 

Türkiye gazetesinde yayımlanan habere göre Haziran 2015 ile Eylül 2019 döneminde yapılan araştırmalarda 2019 yılının eylül ayına kadar bilgisayar yazılımları tarafından oluşturulan 108 bin “bot”, yani sahte hesabın ortaya çıkarıldığı ifade ediliyor. Twitter’ in etiket oluşturarak kurduğu “trend” sistemi belirli bir zaman aralığında en çok etiketlenen hashtagler veya popüler konuları alıp liste haline getiriyor ve kullanıcılara bu listeyi kullanarak gündemden haberdar olmasını güncel konular hakkında iletişim halinde birlik halinde olunmasını sağlıyor.

En çok etiketlenen hashtagler veya popüler konuları alıp liste hâline getiriyor 

Twitter’ in etiket oluşturarak kurduğu “trend” sistemi belirli bir zaman aralığında en çok etiketlenen hashtagler veya popüler konuları alıp liste haline getiriyor ve kullanıcılara bu listeyi sunarak gündemden haberdar olunmasını sağlıyor.

Ancak yapılan son araştırmalarda Twitter’da ki güvenlik açığı sebebiyle bir çok gündem içeriklerinin sahte hesaplar tarafından paylaşıldığı gözler önüne sürülüyor.

Yorum Yap
Yazı Kaynakları
İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap