1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. İsveçli Bilim Adamları: Covid-19 Aşısı Hap Olarak Alınabilecek!

İsveçli Bilim Adamları: Covid-19 Aşısı Hap Olarak Alınabilecek!

featured

Tüm dünya’yı etkisi altına alan Covid-19 salgınına karşı yeni deneyler yeni aşılar ve çalışmalar hayla devam ediyor. Ama covid-19 ‘dan şuan için koruma yalnızca enjeksiyon yöntemiyle sağlanabiliyor. Ancak gelecekte aşıların yerine inhalerler yani astım tedavisinde de kullanılan solunum cihazları ve hatta haplar da alabilir.

Söz konusu aşının, aşı üretemeyen ya da elektrik tüketimleri sebebiyle onları depolamakta güçlük çeken, küresel aşı tedarikinde de sorunlar yaşanılan Afrika ülkelerine yönelik önemli bir adım olacağına inanılıyor.

İsveç’in en büyük bilim parklarından biri olan Medicon Köyü’ndeki bir laboratuvarda kimyager Ingemo Andersson, bu teori’yi gerçekleştirme peşinde , yarım kibrit kutusu büyüklüğünde küçük, plastik bir inhaler oluşturuyor.

Kimyager Andersson’un ekibi bu küçük ürünün, koronavirüs için verilen mücadelede, tüm dünyada insanların aşıların toz hallerini evlerinde dahi alabilmelerini kolaylaştırıcak tedavi yöntemlerinin olabileceğini bizlere aktarıyor.

Üzerinde çalıştığı toz aşının WHO onayı öncesinde, mevcut aşılarla aynı korumayı sağlayıp sağlamayacağı da dahil olmak üzere gideceği daha bazı yollar var.

Genellikle astım hastaları için inhaler yapan söz konusu Iconovo şirketinin CEO’su Johan Waborg, “Üretimi kolay ve gerçekten ucuz” diyerek çalışmalarını anlatıyor ve şöyle devam ediyor:

“Sadece kapağını çıkarıyorsunuz ve aşınız aktif hale geliyor. Ardından ağzınıza koyup, derip bir nefes alıyorsunuz.”

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap