1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. İki Uzay Aracı Geçen Hafta Venüs’ü Geçti

İki Uzay Aracı Geçen Hafta Venüs’ü Geçti

featured

ki uzay aracı, yakın zamanda benzersiz görüntüler ve veriler yakalayan nadir bir çifte uçuşla Venüs’ün yanından uçtu. Bu veriler şimdi analiz ediliyor, ancak Avrupa Uzay Ajansı’ndaki (ESA) bilim adamları, insanların yanlarında devasa bir gezegen uçarsa nasıl hissedeceklerini deneyimlemelerini sağlamak için bir kısmını seslere çevirebildiler. ESA bir video paylaşarak insanlardan “Bir Venüs flyby’nin manzaralarının, seslerinin ve ‘hislerinin’ tadını çıkarmalarını” istedi. Video da, uzay aracı tarafından şimdiye kadar kaydedilen verilerin ilk izlenimlerinin toplanmış olduğunu gösterdiği belirtildi.

Uzay ajansı, Solar Orbiter ve BepiColombo uzay aracının gezegeni 33 saat arayla geçtiğini söyledi. ESA’dan yapılan açıklamada,Orbiter’ın 9 Ağustos’ta 7.995 km mesafeden Venüs’ün yanından uçtuğunu, BepiColombo görevinin ise 10 Ağustos’ta gezegenin yüzeyinden sadece 552 km uzaktan geçtiğini belirtti.

Ayrıca, flybys’in uzay aracına bir sonraki hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak için bir “yerçekimi yardımı” vermesi gerektiğini de ekledi. BepiColombo, 1-2 Ekim gecesi Merkür’de bir uçuş daha yapmaya ve ardından 2025’te yörüngeye girmeye hazırlanıyor. Solar Orbiter, 27 Kasım’da yakın bir Dünya uçuşu yapacak.

Venüs flybys, ESA bilim adamlarının son derece hassas derin uzay navigasyon çalışmalarını gerektiriyordu. BepiColombo’nun uçuşu sırasında, uzay aracı gece tarafından gezegenin gündüz tarafına geçerken beklenen hızlı bir ısı artışı hissetti. Orbiter da sekiz güneş panelinden birinde -100ºC’den +10ºC’ye 110 santigrat derecelik bir artış kaydetti. Uzay aracı içinde, yalıtım nedeniyle sadece 2-3 derecelik bir sıcaklık artışı gözlendi.

Ancak uçaktaki bilim kameralarıyla Venüs’ün yüksek çözünürlüklü görüntülerini çekmek mümkün olmadı, ancak her ikisi de siyah-beyaz görüntüler yakaladı.

BepiColombo uzay aracı, Avrupa ve Japon havacılık ve uzay ajanslarının ortak misyonudur. Ve ESA, Amerikan NASA ile ortaklaşa Solar Orbiter projesini başlattı.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap