İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Donanım
  3. Güney Kore’nin Çip Yapımında 450 Milyar Dolarlık Yatırımı

Güney Kore’nin Çip Yapımında 450 Milyar Dolarlık Yatırımı

featured

Güney Kore’nin bu ayın başlarında, önümüzdeki on yıl için yeni yarı iletken üretim fabrikalarına 450 milyar ABD doları harcama planı açıklaması yaptı. Bu girişim, dünyanın en büyük ekonomilerinden ve yerleşik yarı iletken branşlarından gelen bir dizi çip yapım planı ve sözünden sadece biri.

Güney Kore yetkilisi, ” Dünya ülkeleri, tedarik zincirlerini kendi ihtiyaçlarını ön planda tutarak, şiddetli rekabete girerek yeniden düzenlemeye başladı. Almamız gereken yön açık. Önleyici yatırımlar yerli sanayi ekosistemimizi daha da güçlendirmeli, bu nedenle dış şoklarla sarsılamaz. Küresel tedarik zincirlerinin ön saflarında yer almak, bu fırsatı kendi fırsatımız olarak yakalamamızı sağlayacaktır”dedi.

Yarı iletkenler zaten yüzde 14,6 ile Kore’nin en büyük ihracatı. Ancak, bunların çoğu bellek ürünleri,Bunun yerine yeni plan, ülkenin gelişmiş mantık çipi döküm kapasitesini artırmayı amaçlıyor. Samsung zaten dünya lideri TSMC ile eşit teknolojik yeteneklere sahip bir döküm servisi işletiyor, ancak TSMC’nin hacmine sahip değil. Samsung, 2020’nin 85 milyar dolarlık küresel döküm gelirinin yüzde 17’sine sahipken, TSMC’nin yüzde 54’üne kıyasla. SK Hynix’in de bazı dökümhaneleri var ama bu tesisler çok daha az gelişmiş.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap