1. Ana Sayfa
  2. Yazılım
  3. Gülümseyen Robot EVA

Gülümseyen Robot EVA

Bilim insanları robot Eva'ya gülümsemeyi öğretti.

featured

Jest ve mimikler hayatın vazgeçilmez parçalarından biridir. İnsanlar arası iletişimi kuvvetlendirir, iletişimin daha anlamlı hale gelmesini sağlar. Yazılı iletişimde ortaya çıkan birçok sorunun kaynağı jest ve mimik eksikliğinden kaynaklanır. Kişiler mesajlaşma anında birbirlerinin yüz ifadelerini göremedikleri için yazılan mesajı yanlış anlayabilirler. Öyle ki emojiler tam da bu sebepten ötürü kullanılmaya başlanmıştır.

Gülümseyen bir robot

Yüz ifadelerinin günlük hayatta oldukça büyük bir rolü olmasına rağmen 2021 yılında robotların pek çoğu ifadesiz şekilde çalışıyor. Bakımevlerinden depolara, fabrikalara kadar artık birçok yerde kullanılan robotların daha duyarlı bir görüntü vermesi bir ihtiyaç haline geldi. Bu nedenle Columbia Engineering’teki Yaratıcı Makineler Laboratuvarı’nda çalışan araştırmacılar, insanların tepkilerine uygun yumuşak, ılımlı yüz ifadeleri oluşturabilecek olan robotlar icat etmek istediler. İşte bu ekip 5 senedir bir robot kafası olan EVA üzerinde çalışıyor.

Eva karşındaki kişinin yüzünü taklit edebiliyor

Eva, kendisine yerleştirilen donanımlar sayesinde karşısındaki kişinin yüz ifadesini analiz ediyor ve buna uygun tepki verebiliyor. Gülümseyebiliyor; sinirlenmiş, iğrenmiş, korkmuş, sevinmiş yüz ifadeleri takınabiliyor. Mühendisler Eva’nın henüz basit bir taklit yaptığını dile getirseler bile, yine de insanların yardımcı teknolojilerle etkileşim kurma şeklini geliştirebileceğini belirtiyorlar.

“İnsan beyni tanımlanabilir fiziksel varlığı olan robotlara güzel tepki veriyor”

Proje lideri Prof. Hod Lipson “İnsanların bulut tabanlı sohbet robotları ya da cisimsiz akıllı ev aletleriyle kurabileceği duygusal etkileşimin bir sınırı var, insan beyni tanımlanabilir fiziksel varlığı olan robotlara güzel tepki veriyor gibi görünüyor” diyerek Eva’nın gelişiminin önemini vurguluyor.

 

Yorum Yap
Yazı Kaynakları
https://scitechdaily.com/the-robot-smiled-back-engineers-use-ai-to-teach-robots-to-make-appropriate-reactive-human-facial-expressions/
https://newatlas.com/robotics/eva-robot-mirroring-facial-expressions/

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Vuupnet teknoloji ve bilim yazarı.

Yorum Yap