1. Ana Sayfa
  2. Yazılım
  3. Gizliliğimiz Gerçekten Korunuyor mu?

Gizliliğimiz Gerçekten Korunuyor mu?

Uygulamalar tarafından gizliliğimiz gerçekten önemseniyor mı?

featured

Akıllı telefonlarımız sürekli elimizde, sosyal medya üzerinden sık sık paylaşımlar yapıyoruz, uygulamalar aracılığı ile birbirimize mesajlar gönderiyoruz. Peki bu mesajları 3. kişilerin göremeyeceğini söyleyip gizliliğimizin saklı kaldığını belirten uygulamalar ne kadar doğru söylüyor? Ya da bunun için mesajın içeriğini görmeye ihtiyaçları var mı?

Metadata nedir?

Metadata yani üst veri bir sistem kaynağını ya da verinin öğelerini tanımlayan verilere denir. Örneğin bir fotoğraf çektiğiniz zaman bu fotoğrafın nerede çekildiği, hangi tarihte çekildiği, saat kaçta çekildiği ve buna benzer birçok bilgi fotoğraf kaynağına işlenir. Fakat bu yalnızca fotoğraf için geçerli değildir. Birine gönderdiğiniz bir mesajın konumu; hangi tarihte, hangi saate kime, ne sıklıkla attığınız gibi bilgiler kullandığınız uygulamaya bağlı olarak bir bulutta saklanır. Yani mesajınızın içeriği okunmasa, gönderdiğiniz fotoğrafa erişim olmasa dahi; bunların konum, zaman, cihaz gibi bilgileri düzenli olarak depolanır.

Bütün bunlar kısa vadede önemsiz gibi gözükse de uzun vadede bu uygulamalara kendimiz hakkında sayısız bilgi vermiş oluyoruz. Ziyaret ettiğimiz yerler, ziyaret ettiğimiz yerlere bağlı olarak yapmaktan zevk aldığımız şeyler, kullandığımız uygulamalar, görüştüğümüz kişiler ve bu kişilerle görüşme sıklığımız, hangi saat aralığında aktif olduğumuz gibi bizim hakkımızda pek çok bilgiyi toplamalarına müsaade ediyoruz. Günümüz dijital dünyasında bu gibi durumlara engel olmak imkansız gözükse de bu konuda bilgi sahibi olmakta, verdiğimiz bilgiler konusunda bilinçli olmakta fayda var.

Yorum Yap
Yazı Kaynakları
ceaksan.com/tr/metadata-ust-veri-nedir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Vuupnet teknoloji ve bilim yazarı.

Yorum Yap