1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya
  3. G7 Vergi Anlaşması Nedir? Amazon ve Facebook’a Ağır Vergilermi Geliyor?

G7 Vergi Anlaşması Nedir? Amazon ve Facebook’a Ağır Vergilermi Geliyor?

featured

Dünyanın en zengin ülkelerinin oluşturduğu bir grup , Amazon ve Facebook gibi çok uluslu işletmelere daha fazla vergi ödetmeyi istiyor.

G7 (Yediler Grubu) tarafından yapılan bu planda, dünyanın en büyük şirketlerinin vergiden kaçınmasını durdurmayı amaçlıyorlar.

Anlaşma nasıl olacak?

G7 ülkeleri (Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, İngiltere ve ABD) tarafından bu hafta sonu Cornwall’da yapılacak bir zirvede imzalanacak olan anlaşmanın iki bölümü var.

İlk olarak, birkaç ülkede faaliyet gösteren çok uluslu şirketler, ürün veya hizmet sattıkları her yerde daha fazla vergi ödemek zorunda kalacaklar.

Şu anda, bir şirket belirli bir ülkede milyarlar kazanabilir, ancak yine de orada çok az vergi ödeyor. Bunun nedeni, merkezlerini daha düşük vergi oranına sahip bir ülkede olması , örneğin 2018’de Dublin’de uluslararası karargâhı bulunan Facebook, geliri 1,65 milyar sterlin olmasına rağmen İngiltere’ye 28,5 milyon sterlin vergi ödedi.

Bununla birlikte, G7 anlaşmasına göre, şirketler satışlardan% 10’dan fazla kar elde ettikleri herhangi bir ülkede vergilendirilecek.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap