İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Fifa’dan Afganistan’daki kadın oyuncuların kurtarılması çağrısı

Fifa’dan Afganistan’daki kadın oyuncuların kurtarılması çağrısı

featured

Futbolun dünya yönetim organı Fifa, Afganistan’daki kadın oyuncuların acilen tahliyesini talep etmek için bir dizi hükümete mektup yazdı.

Oyuncuların, Taliban’ın Afganistan’ın başkenti Kabil’i ele geçirmesinin ardından hayatlarından endişe ettikleri söyleniyor.

Oyuncuların organizasyonu Fifpro da yardım istiyor.

Sendika’nın açıklamasında bir tahliye planı oluşturmak için hükümetlerle birlikte çalışıyoruz ve “Amaç mümkün olduğunca çok insanı güvenli bir yere getirmek” açıklamasını yaptı.

Fifa, Afganistan’daki durumun “istikrarsız ve çok endişe verici olmaya devam ettiğini” söyledi.

Bu haftanın başlarında, eski Afganistan milli kadın takımı kaptanı Khalida Popal, Taliban yönetimi altında korktuğu için spor temsilcilerine”oyuncularımızın güvende olmasına yardımcı olun” dediği öğrenildi.

Ülkedeki kadın futbolcuların çoğu yönetim devralmadan bu yana saklanmaya başladı.

2007’de ilk Afganistan kadın futbol takımını kurmada önemli bir yere sahip olan Popal, “Uyuyamadım, ağladım ve çaresiz hissettim.” dedi.

Taliban, yaklaşık 20 yıl önceki iktidarları sırasında kızların herhangi bir eğitim almasını engelledi.

Kadınlar erkek bir akraba olmadan evlerinden çıkamadılar, çalışmalarına izin verilmedi ve her şeyi kapsayan burqa giymek zorunda kaldılar. Onlara karşı gelenler genellikle ceza ve dayak yediler.

Afgan kadın takımının eski yardımcı antrenörü Haley Carter da saklanan bir dizi oyuncuyla temas halinde olanlar arasında yer alıyor.

Carter, popal’a katılarak spor organlarını en çok risk altında olanları korumaya yardımcı olmaya çağırdı.

Bir Fifa sözcüsü yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Afganistan Futbol Federasyonu ve diğer paydaşlarla temas halindeyiz ve ülkedeki oyunculardan güncellemeler almaya devam ediyoruz.”

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap