İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kripto para
  3. El Salvador Bitcoin’i Resmi Para Birimi Olarak Duyurdu!

El Salvador Bitcoin’i Resmi Para Birimi Olarak Duyurdu!

Hızla büyüyen Bitcoin, bu kez El Salvador'un resmi para birimi olarak karşımıza çıktı.

featured

Gün geçtikçe hızla yayılmaya devam eden ve artık market alışverişine kadar hayatımızın her noktasında yer almaya başlayan Bitcoin, son olarak El Salvador hükümeti tarafından resmi para birimi olarak belirlendi. Bu
gelişmenin ardından hem devlet hem de Bitcoin tarafında büyük bir ekonomik bir gelişme olmasını bekleyen taraflar, kararın açıklanması ile birlikte beklemeye koyuldular. Devlet başkanı Nayib Bukele, dünya üzerinde bu çapta yapılan ilk büyük gelişme ile de tarihe geçmiş oldu.

El Salvador Hükümeti Onayladı

Daha önceki süreçler dünya ülkeleri, Bitcoin ve çeşitli altcoin hizmetlerini yasaklama aşamasına gelmiş, hatta pek çoğu da ülke bazında kripto para alım satımına sınırlama getirmişti. Bu noktada özellikle de medeniülkelerde bile güvenilmez gözle bakılan kripto para borsası, El Salvador gibi bir ülkede resmi para birimi olarak belirlenince elbette şaşkınlık yarattı.

Kuzey Amerika kıtasında bir ülke olarak bilinen El Salvador,bugüne kadar Amerika Doları üzerinden ticaret ve ekonomi anlamında kalkınmakta idi. Ülkenin birinci resmi parası Amerika Doları olarak kalmaya devam edecek.
Ancak El Salvador halkı, istediği zaman ülkenin ikinci para birimi olan Bitcoin üzerinden de her türlü imkânı sağlayabilecek. Ekonomik anlamda ileriye doğru çok büyük bir adım atıldığını düşünen devlet başkanı ve yönetim, bu sayede hem modern çağa ayak uydurmuş hem de ciddi anlamda bir kalkınma projesine imza atmış olacak. Yapılan bu proje ile birlikte dünya üzerinde kripto para birimini yasaklama düşüncesi içinde olan ülkeler de bu kararlarını bir kez daha gözden geçirmiş olacaklar.

El Salvador Başkanı Yenilikçi Tavrını Kanıtladı

Bundan yaklaşık 4-5 gün önce dile getirdiği Bitcoin projesini hızla yürürlüğe süren Nayib Bukele, meclise sunduğu tasarıyı 62 kişinin evet oyuyla resmen açıkladı. Halkın da güven oyunu toplayan genç lider, ilerleyen günlerde yepyeni tasarılar ile birlikte ülkenin kalkınmasına yardımcı olarak gibi görünüyor.

Öte yandan kendisinin de bizzat Bitcoin alım satım işlemleri ile ilgilendiği bilinen Bukele, yaptığı açıklamalarda 680 milyar dolarlık bir market hacmine sahip olan Bitcoin pazarından sadece %1 değerinde bir bölümün El Salvador hükümeti topraklarına girmesi durumunda yurt içi hasılasın ortalama %25-30 civarları arasında bir artış olabileceğini ön gördü. Dünyanın en genç liderlerinden bir tanesi olan Nayib Bukele, almış olduğu bu kararla birlikte 39 yaşında ve orta kuşakta yer almasına rağmen yeniliklere ve modern çağa ayak uydurabileceğinide kanıtlamış oldu.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap