1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Dünyanın Sonu mu Geliyor ? İzmire Meteor Düştü

Dünyanın Sonu mu Geliyor ? İzmire Meteor Düştü

featured

31 Temmuz da İzmir’de saat 1:54 civarında büyük boyutlarda bir meteor dikkatleri üzerine çekti. Meteorun gökyüzündeki anları videoya kaydedildi. Henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Meteor Nedir ?

NASA’nın açıklamasıyla “meteor” ve “meteor düşmesi” terimleri tekrar gündeme geldi. Göktaşları bazen Dünya’nın atmosferine girer. Atmosfere giren göktaşlarına meteor denir. Genellikle kum tanesiyle çakıl taşı arasındaki büyüklüklerde olurlar,  meteorlar atmosferde yanar.

Meteor Düşmesi Nedir ?

Objeler dünyanın atmosferine girdiği andan itibaren sürtünme, basınç ve diğer kimyasal etkileşimlerin de sonucu olarak ısınmaya ve sonrasında bu ısıyı yaymaya başlar. Böylece meteora dönüşmüş olur ve “ateş topu” oluşturur. Kayan yıldız olarak da bilinir. Astronomlar en parlak olanlara bolit derler.

Gök taşlarının atmosferi aşıp da bıraktığı etkiler kendi aralarında çok çeşitlidir. Jeologlara göre, bolitler krater oluşturabilecek büyüklükte meteoritlerdir. Dünya atmosferine ortalama olarak yılda birkaç bin gök taşı girer. Ancak bunların beş yüz kadarı buharlaşmadan, yere gök taşı olarak düşer.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap