1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya
  3. Donald Trump dönemi TikTok yasağı Joe Biden tarafından kaldırıldı

Donald Trump dönemi TikTok yasağı Joe Biden tarafından kaldırıldı

featured

aşkan Joe Biden, selefi Donald Trump’ın Çin uygulamaları TikTok ve WeChat’i ABD’de yasaklayan bir yürütme emrini iptal etti.

Yasak, bir dizi yasal zorlukla karşılaştı ve hiçbir zaman yürürlüğe girmedi.

Bunun yerine, ABD Ticaret Bakanlığı şimdi Çin gibi “yabancı bir düşmanın yetki alanında” olanlar tarafından tasarlanan ve geliştirilen uygulamaları gözden geçirecek.

Bay Biden, ABD ulusal güvenliği için bir risk oluşturup oluşturmadıklarını görmek için “kanıta dayalı bir yaklaşım” kullanması gerektiğini söyledi.

TikTok, haberle ilgili yorum yapmadı.

Veri toplama

Başkan Biden , yeni yürütme emrinde, federal hükümetin Çin merkezli uygulama ve yazılımların oluşturduğu tehditleri “zorlu, kanıta dayalı analiz” yoluyla değerlendirmesi gerektiğini ve “genel ulusal güvenlik, dış güvenlik ile tutarlı kabul edilemez veya aşırı riskleri ele alması gerektiğini” söyledi. politika ve ekonomik hedefler”.

Uygulamaların “kullanıcılardan çok sayıda bilgiye erişebileceğini ve bunları yakalayabileceğini” kabul etti.

“Bu veri toplama, yabancı düşmanlara bu bilgilere erişim sağlamakla tehdit ediyor” dedi.

TikTok, her ay yaklaşık 80 milyon Amerikalı tarafından kullanılıyor.

Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği’nde (ACLU) kıdemli bir avukat olan Ashley Gorski, yasağın kaldırılması kararını memnuniyetle karşıladı.

“Başkan Biden, ABD’deki TikTok ve WeChat kullanıcılarının İlk Değişiklik haklarını açıkça ihlal eden bu Trump yönetiminin yürütme emirlerini iptal etmekte haklı” dedi.

“Ticaret Departmanı’nın bu ve diğer uygulamaları incelemesi, gelecekteki yasaklar veya diğer yasa dışı eylemler için bir sis perdesi görevi görerek bizi aynı yanlış yola götürmemelidir.”

Önümüzdeki hafta Başkan Biden, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile görüşecek ve ikisinin, Çin’in bir teknoloji süper gücü olarak yükselişini geri püskürtmek amacıyla teknoloji ve ticaret etrafında bir ortaklık ilan etmesi bekleniyor.

Bu ortaklığın, gelişen teknolojiler etrafında ortak standartların yanı sıra interneti denetleme konusunda daha sıkı önlemler alma ve Covid pandemisi sırasında ortaya çıkan kritik tedarik zinciri sorunları üzerinde hareket etme taahhütlerini içermesi muhtemeldir.

Yayınlanan9 Haziran

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap