1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Delta Mutasyonu Belirtileri Nelerdir?

Delta Mutasyonu Belirtileri Nelerdir?

Hindistan ve İngiltere'de görülen Delta varyantı daha hızlı bulaşıyor!

featured

Koronavirüste yeni dalga olan delta mutasyonu ülkemizde birçok kişide görülmeye başladı. Bulaşıclığı daha yüksek olan Delta varyantının nasıl bulaştığı oldukça merak ediliyor. İlk olarak Hindistan’da görülen Delta varyantı beliritleri baş ağrısı, boğaz ağrısı ve burun akıntısı şeklinde oluyor. Bu beliritle gençlerde daha çok ağır geçen bir grip gibi kendini belli ediyor.

Zoe Covid Semptom Grubu’nun yapmış olduğu çalışmaya göre bu varyant daha farklı çalışıyor. Dr .Tim Spector, Delta varyantına yönelik açıklamalarında özellikle Mayıs ayından itibaren klasik covid-19 vakalarının daha az olduğunu ve delta varyantının hızlı bulaş gösterdiğini açıkladı. Delta varyantı bulaşında da yükse tat ve koku hissi kaybı yaşanıyor. Ateş, tat ve koku hissi kaybı, şiddetli baş ağrısı çeken kişilerin vakit kaybetmeden maske takarak bir sağlık kurumunda test yaptırması gerekiyor.

Son 6 ayda İngiltere görülen koronavirüs vakalarında yüzde doksan delta varyantı olduğu tespit edildi.  Hindistan’da 11 Haziran’da gerçekleşen başka bir mutasyon ise Delta Plus varyantı. Uzmanlara göre Delta plus varyantı çok daha bulaşıcı ve müdahale etmesi zor olacak.

Yorum Yap
Yazı Kaynakları
Habertürk
ensonhaber.com

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap