İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Çin’in Zhurong Mars gezgini, 14 Mayıs’ta indiği Utopia Planitia’yı keşfetmeye devam edecek

Çin’in Zhurong Mars gezgini, 14 Mayıs’ta indiği Utopia Planitia’yı keşfetmeye devam edecek

featured

Çin’in Zhurong Mars gezgini, kızıl gezegeni keşfetmek ve bir zamanlar yaşamı destekleyip desteklemediğine dair ipuçları sağlayabilecek donmuş su aramak için ilk programını tamamladıktan sonra uzaya gidiyor.

Çin Ulusal Uzay İdaresi Cuma günü yaptığı açıklamada, Zhurong’un 90 günlük programını 15 Ağustos’ta tamamladığını ve mükemmel teknik durumda ve tamamen şarj olduğunu söyledi.

14 Mayıs’ta indiği Utopia Planitia olarak bilinen bölgeyi keşfetmeye devam edeceğini söyledi. Zhurong, günde bir kez üzerinden geçen Tianwen-1 yörünge aracı aracılığıyla sürekli olarak fotoğraf ve veri gönderiyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra Çin, günlerin Dünya’dan 40 dakika daha uzun olduğu Mars’a bir uzay aracını indiren ve sürdürülebilir şekilde çalıştıran ikinci ülke.

1.85 metre (6 fit) yüksekliğindeki Zhurong, gezegeni küçük bir helikopterle keşfeden Amerikan Perseverance gezicisinden önemli ölçüde daha küçüktür. NASA, gezgininin 2031 gibi erken bir tarihte Dünya’ya dönmek için ilk örneğini Temmuz ayında toplamasını bekliyor.

Aynı zamanda Çin, 29 Nisan’da yörüngeye yerleştirilen Tianhe veya Heavenly Harmony çekirdeğinde bulunan üç astronotla kalıcı uzay istasyonunu kuruyor. Astronotlardan ikisi Cuma günü ikinci uzay yürüyüşünü tamamladı. Üçü de Eylül ayında Dünya’ya dönecek ve yerlerine yeni bir ekip gelecek.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap