1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Çin, Uzay İstasyonuna İlk Mürettebatı Göndermeden Önce Roketi Fırlatma Rampasına Taşıyor

Çin, Uzay İstasyonuna İlk Mürettebatı Göndermeden Önce Roketi Fırlatma Rampasına Taşıyor

featured

 Çin’in yörüngedeki yeni uzay istasyonunda yaşayacak ilk mürettebat üyelerini gönderecek roket, gelecek hafta planlanan patlama öncesinde fırlatma rampasına taşındı.

Üç astronot, uzay istasyonunda üç ay geçirmeyi planlıyor ve bu da önceki Çin görevlerinin uzunluğunu çok aşıyor. Uzay yürüyüşleri, inşaat ve bakım çalışmaları yapacak ve bilim deneyleri gerçekleştirecekler.

Tianhe veya Heavenly Harmony istasyonunun ana bölümü 29 Nisan’da yörüngeye fırlatıldı. Geçen ay gönderilen kargo uzay araçları mürettebatlı göreve hazırlanmak için istasyona yakıt, yiyecek ve ekipman taşıdı.

Çin İnsanlı Uzay Mühendisliği Ofisinden yapılan kısa açıklamada, Shenzhou-12 uzay gemisini taşıyan Long March-2F Y12 roketinin Çarşamba günü Çin’in kuzeybatısındaki Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezi’ndeki fırlatma rampasına aktarıldığı belirtildi.

Uzay ajansı, 70 tonluk istasyonu genişletmek için iki laboratuvar modülünün yanı sıra erzak ve mürettebat üyelerine teslim etmek üzere gelecek yılın sonuna kadar toplam 11 fırlatma planlıyor. Gelecek haftaki lansman, bunların üçüncüsü ve planlanan dört mürettebatlı görevden ilki olacak.

Haberlere göre, Eylül ayında yeni bir kargo görevi planlanıyor ve kısa bir süre sonra yeni bir mürettebat gönderilecek. İstasyonun diğer iki modülünün de önümüzdeki yıl piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap