1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Çek Bilim İnsanları Anormal Davranışları Tespit Etmek İçin Drone Sistemine ‘Beyin’ Verdi

Çek Bilim İnsanları Anormal Davranışları Tespit Etmek İçin Drone Sistemine ‘Beyin’ Verdi

featured

Dünyanın dört bir yanındaki kolluk kuvvetleri, suçları durdurmak veya müdahale sürelerini iyileştirmek için kendilerini donatmak için teknolojiden yararlanıyor. Çoğu, büyük insan gruplarını veya sınırlı insan gücüyle geniş bir ilgi alanını izlemek için dronlar kullanıyor. Çok kullanışlı olmasına rağmen, bu teknoloji bir açıdan sınırlıdır: neyin normal neyin normal olmadığına karar verme yeteneği. Görüntüleri yalnızca, hangi eylemin gerçekleştirileceğine karar verecek olan işleyicilerine iletebilirler. Bu nedenle, bir grup Çek bilim adamı, bu makinelere şüpheli davranışları bulma yeteneği vermeye karar verdi. İnsan beynine benzer şekilde drone görüntülerini analiz eden bir gözetleme sistemi geliştirdiklerini iddia ediyorlar.

Brno Teknoloji Üniversitesi ve Çek Cumhuriyeti Polisi arasında ortak bir araştırma programı olarak geliştirilen bu yeni sistem, verilerin kodunu çözmek için sinir ağlarını kullanıyor. Bilim adamları, gözetim ve kalabalık kontrolünün yanı sıra trafik yönetimi için de kullanılabileceğini söyledi.

Üniversitenin Bilgi Teknolojileri fakültesinden yeni mezun olan David Bažout, kendisinin ve meslektaşlarının geliştirdiği sistemin nasıl çalıştığını anlattı. O anlattı Radyo Prag Uluslararası  o insansız görüntüleri daha küçük bölünür “hücreler”. Sistem daha sonra neler olup bittiğine dair genel bir resmi analiz eder ve kurar. Daha sonra verilen çevrede bir standart davranış modeli geliştirir ve varsa anormallikleri karşılaştırarak gözlemciye bildirir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap