1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Bunamayı Bir Günde Teşhis Edebilen Yapay Zeka Geliştirildi

Bunamayı Bir Günde Teşhis Edebilen Yapay Zeka Geliştirildi

Cambridge Üniversitesi'nde yapılan çalışmalar sonucu, bunama (demans) hastalığını bir günde teşhis edebilen yapay zeka geliştirildi. Yeni sistem Birleşik Krallık'ta kullanılmaya başlandı.

featured

Bunama veya diğer adıyla demans hastalığı, genelde yaşlı insanlarda görülen ve hayat kalitesini oldukça düşüren bir hastalıktır. Demans; hafızayı, sosyal becerileri, düşünmeyi ve benzeri konuları etkileyen birçok çeşide sahiptir. Bunlardan en yaygın olanı Alzheimer demansıdır. Bütün demansların yaklaşık %60 ila %80’ini Alzheimer demansı oluşturur. Dünya Sağlık Örgütü’nün verdiği bilgilere göre dünyada yaklaşık 50 milyon demans hastası bulunmaktadır.

Şu anki teknoloji ile erken teşhis koymak zor.

Şu süreçte hastalık ile ilgili yapılabilecek tek şey hastaya erken teşhis koyarak hastalığın ilerlemesini önlemek ancak var olan teknoloji ile hastanın birçok testten ve taramadan geçmesi gerekiyor. Bu durum erken teşhisi zorlaştırıyor.

Yapay zeka, teşhisi bir günde koyabiliyor.

Cambridge Üniversitesi Prof. Dr. Zoe Kourtzi’nin önderliğinde geliştirilen yapay zeka, demans hastalığının teşhisinin bir güne indirilmesine olanak sağlıyor. Hastanın nörolojik bulgularını inceleyen yapay zekâ teknolojisi, bu bulguları veri tabanındaki binlerce demans hastasının verileriyle karşılaştırarak bir sonuç çıkarıyor ve teşhis koyuyor. Kimi durumlarda uzman nörologların dahi fark edemediği ayrıntıları ve sorunları görebiliyor. Kourtzi hastalıktaki erken teşhisin önemini belirtiyor:

 “Erken teşhis, erken tedavi demektir. Bu şekilde hastalığın ilerlemesini yavaşlatabilir ve aynı zamanda daha fazla hasarın önüne geçebiliriz. Çünkü Demans semptomları hastalığın başlamasından çok daha sonra ortaya çıkıyor” 

Sistem kullanılmaya başlandı.

Birleşik Krallık’ın dört bir yanında kullanılmaya başlanan sistemin, bu sene içerisinde 500 hastaya yardımının dokunması bekleniyor.

Yorum Yap
Yazı Kaynakları
https://www.medicalpark.com.tr/demans/hg-2111#:~:text=Demans%3B%20haf%C4%B1zay%C4%B1%2C%20d%C3%BC%C5%9F%C3%BCnmeyi%20ve%20sosyal
ila%20%80'inden%20sorumludur.
https://www.webtekno.com/demansi-bir-gunde-tespit-eden-yapay-zeka-h113410.html
https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/demans-hastaliginda-yapay-zeka-donemi-bir-gunde-teshis-edebilir-1859419

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Vuupnet teknoloji ve bilim yazarı.

Yorum Yap