1. Ana Sayfa
  2. Mobil
  3. Biden Yönetimi Yasakları Kaldırdı! Peki WeChat ve TikTok Neden En Tartışmalı Uygulama?

Biden Yönetimi Yasakları Kaldırdı! Peki WeChat ve TikTok Neden En Tartışmalı Uygulama?

featured

Biden yönetimi Çarşamba günü yaptığı açıklamada, TikTok ve WeChat gibi Çin uygulamalarının güvenlikle alakalı  “kanıtlara dayanan” analizlerin yapılması talimatını verdi.

Çinli teknoloji şirketi Tencent’in sahibi olduğu WeChat, Çin’de “süper uygulama” olarak biliniyor. Bir milyardan fazla kullanıcının haberleri okuyabileceği, ödeme yapabileceği, oyun oynayabileceği ve seyahat bileti rezervasyonu yapabileceği bir mesajlaşma uygulaması olan program uzun süredir sansür ve kullanıcı gözetimi suçlamalarıyla karşı karşıya kaldı.

Buna göre  ABD’nin ulusal güvenliğine risk teşkil edip etmediğine yasakların gelip gelmeyeceği bu şekilde bellli olucak.Bir önceki dönem Trump’ın kararnamesi birçok eyalet mahkemesinin engeline takılmış ve kararname yürürlüğe girememişti.

OnShore Security CEO’su Stel Valavanis verdiği bir demeçte, Biden’ın yaklaşımının selefinden “daha incelikli” olduğuna inandığını, çünkü Biden’ın “ağır” bir düpedüz yasak yerine bu uygulamalar ile etrafında bir dava oluşturup zaman ayırdığını söyledi.

2020’de eski Başkan Donald Trump, veri toplama ve ulusal güvenlik tehditleri korkusuyla WeChat de dahil olmak üzere birçok Çin uygulamasını yasakladı.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap