1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Avrupa Birliğinden ve Katar’dan Gelen Yangın Söndürme Uçakları Çalışmalara Katıldı

Avrupa Birliğinden ve Katar’dan Gelen Yangın Söndürme Uçakları Çalışmalara Katıldı

Son günlerde Türkiye'de süren yangınlar için söndürme çalışmaları devam ederken Avrupa Birliği'nden de yardımlar geliyor.

featured

Türkiye’de Manavgat’ta başlayan ve Mersin, Adana, Hatay, İstanbul gibi birçok şehirde eş zamanlı çıkan yangınlar günlerdir sürüyor. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ nin yaptığı açıklamaya göre çıkan 125 yangından 117’si kısa sürede kontrol altına alındı. Kontrol altına alınamayan ve havadan müdahale edilemeyen yangınlar için ise sosyal medyada #helpTurkey başlığı altında birçok tepki dile getirilerek imkanı olan ülkelerden yardım isteniyor.. Yangının ilk saatlerinden itibaren kardeş ülke Azerbaycan’dan gelen itfaiye ve söndürme ekipleri çalışmalara katıldı. Ardından Ukrayna’dan da yangın söndürme uçakları karşılıksız olarak yangın söndürme ekibine katıldı. Rusya’dan kiralanan yangın söndürme uçakları da bölgede görev yapıyor. Yangın söndürme uçakları için AB’den yardım talep eden Türkiye’ye bu sabah Hırvatistan ve İspanya’dan 3 adet yangın söndürme uçak gönderildi.

 

Gelen Uçaklarla Birlikte Uçak Sayısı 16 Oldu

 

Avrupa Birliği Sivil Koruma Mekanizması tarafından gönderilen yangın söndürme uçaklarıyla birlikte söndürme çalışmalarında görev yapan uçak sayısı 16 oldu.

Yorum Yap
Yazı Kaynakları
cNNTürk

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap