İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Mobil
  3. Apple’ın Gizlilik Odaklı Özelliği Çin’e ve 9 Ülke’ye Uygulanmıcak

Apple’ın Gizlilik Odaklı Özelliği Çin’e ve 9 Ülke’ye Uygulanmıcak

featured

Apple’ın kullanıcıların tarama verilerini gizlemek ve gizliliklerini korumak için tasarlanan yeni özelliği Çin’de kullanılmayacak. Bu özelliği Apple, Dünya Geliştiriciler Konferansı sırasında iCloud Plus adlı yeni bir abonelik paketinin bir parçası olarak duyurdu. Private Relay’in kullanılamayacağı diğer ülkeler arasında : Belarus, Kolombiya, Mısır, Kazakistan, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Türkmenistan, Uganda ve Filipinler var.

Çin vatandaşlarının internete erişimini yoğun bir şekilde düzenlemiş ve vatandaşların izlenmeden kaçmasına ve sansürü atlamasına yardımcı olan sanal özel ağlar veya VPN’ler gibi teknolojiler geliştirmiştir. Apple ise çalışma şekliyle ilgili teknik özellikleri gerekçe göstererek Private Relay’e VPN demediğini belirtmekte fayda var, ancak hizmet aynı şekilde kullanıcıların gizliliğini benzer şekilde koruyor. Buna karşılık Çin, özelliği kullanamayan 10 ülkeden biri oldu oldu

Geçmişte ne olmuştu ?

2018’de Apple, Çin’de bazı iCloud şifreleme anahtarlarını depolamaya başlamıştı ve ardından iCloud işlemlerini Çin’de bulunan bir firmaya aktardı . Apple bu hareketin iCloud’un” hızını ve güvenilirliğini artıracağını söylese de, ” eleştirmenler ve Çin’li yetkililer kullanıcı verilerine erişildiğini söyledi.Bu şekil de Apple ve Çin arasında bir gelişme yaşanmıştı.Şuan bahsedilen konu ise yine benzer özellikte ve şirket kullanıcı verilerine ulaşmak istediği ülkeleri resmen açıkladı.

Private Relay

Apple’a göre, Private Relay bir kullanıcının trafiğini şifreler ve hiçbir varlık kullanıcının tarama verilerinin içeriğini göremez.Bu güvenlik uygulamasının Çin’de uygulamamış olması ve diğer 9’da ülkede de aynı şekilde uygulamaması merak konusu oldu.

Bu paket ise şöyle işliyor , Apple tarafından denetlenen ilk geçiş, kullanıcıya anonim bir IP adresi atarken, ikinci bir üçüncü taraf geçişi web adresinin şifresini çözer ve verileri hedefine iletir. Apple, Private Relay’in bir kullanıcının trafiğini ISS’lerden, reklamverenlerden ve hatta Apple’ın kendisinden gizlediğini söylüyor.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap