İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Otomobil
  3. Apple Car, Elektrikli Arabası İçin Çinli Üreticilerle Görüşüyor!

Apple Car, Elektrikli Arabası İçin Çinli Üreticilerle Görüşüyor!

featured

Reuters’in açıklamalarına göre; Apple, elektrikli otomobilinin bataryası için iki Çinli batarya üreticisiyle görüşmelerini sürdürüyor.

Edinilen bilgilere göre Tesla için de batarya üreten CATL ve diğer başka üretim firması BYD ile anlaşmaya varılıp varılmayacağının net olmadığını, reddeden kişilerin gizli olduğu açıklandı. 

Apple’ın ABD’de üretim tesisleri kurmayı potansiyel pil tedarikçileri için bir zorunluluk haline getirildiği açıklandı. Açıklamalarda, Tesla Inc (TSLA.O) dahil olmak üzere büyük otomobil üreticilerinin tedarikçisi CATL’nin, Washington ve Pekin arasındaki siyasi gerilimler ve maliyet endişeleri sebebiyle bir ABD fabrikası inşa etme konusunda isteksiz olduğunu söylendi. 

 Dünyanın en büyük otomobil aküsü üreticisi CATL ve dünyanın 4 numarası BYD de herhangi bir açıklamada bulunmadı. Apple’ın daha pahalı olan nikel ve kobalt yerine demir kullandıkları için üretimi daha ucuz olan lityum demir fosfat pillerin kullanılmasından yana olduğu söylenildi. 

Daha önce yapılan haberlerde 2024 yılında üretime başlanacağı söylenilse de yeni çıkan haberlere göre 2028 yılı işaret ediliyor.

Yorum Yap
Yazı Kaynakları
https://www.reuters.com/world/china/exclusive-apple-talks-with-catl-byd-over-battery-supplies-its-electric-car-2021-06-08/

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap