İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Airbnb Kiralamalarında Suç Oranı Arttı

Airbnb Kiralamalarında Suç Oranı Arttı

featured

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) yapılan bir araştırmaya göre, özellikle şehirlerde konaklama hizmeti sunan start-up şirket Airbnb kiralamalarıyla, o bölgede artan suç oranı arasında bir paralellik olduğu ortaya çıktı.

İnternet üzerinden oda ve ev kiralama hizmeti veren ve bu alanda dünyanın en büyük şirketi olan ABD merkezli Airbnb ile ilgili ilginç bir istatistik ülkede gündem oldu.

Kullanıcılarına açık kaynak veri sağlayan bağımsız kuruluş PLOS One’ın 2011 ila 2018’i kapsayan araştırmasına göre, evlerini Airbnb üzerinden konaklama hizmetine açan emlak sahipleri şehirden uzaklaştığı için o bölgedeki hırsızlık, haneye tecavüz ve benzeri suçların arttığı görüldü.

Ancak araştırma sonuçlarına göre Airbnb’den hizmet satın alan ve istediği bölgede kısa süreli kalan kişilerin suça bulaşmadığı, söz konusu bölgelerde de gürültü, olay çıkarma, uyuştucu madde kullanımına ilişkin gibi suçların artmadığı görüldü.

Araştırmaya destek veren kişilerden Northeastern Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Babak Heydari, “Kısa süreli konut ve oda kiralama sebebiyle ev sahiplerinin polisle olan iletişimi de düşüyor. Kimse şüpheli kişileri şikayet etmediği için bu durum suç oranının artmasına katkıda bulunuyor.” diye konuştu.

Ancak bazı uzmanlar söz konusu araştırmanın belirli bölge ve şehirlerde yapıldığını ve doğru veriler elde etmek için yeterli olmadığını ifade ediyor.

Araştırmaya tepki gösteren Airbnb yönetimiyse söz konusu verilerin gerçeği yansıtmadığını ve araştırmada bilgi eksikliği olması sebebiyle yanlış sonuçların ortaya çıktığını söyledi.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap