İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. 2Africa kablosu nedir? Dünya internete nasıl erişiyor ?

2Africa kablosu nedir? Dünya internete nasıl erişiyor ?

featured

Facebook teknoloji şirketleri konsorsiyumu ile , şu anda geliştirmekte olduğu ve 45.000 KM uzunluğunda türünün en uzunu olacak bir denizaltı kablo sistemine çoktan başladı. Konsorsiyum Salı günü yaptığı açıklamada, ilk olarak 2020’de Facebook tarafından Avrupa ve Afrika’yı birbirine bağladığını duyurduğu 2Africa kablosunun, 2023’te yayına girdiğinde Orta Doğu ve Hindistan’a hizmet etmek için Afrika’dan da uzanacağını söyledi.

Facebook teknoloji şirketleri konsorsiyumu ile , şu anda geliştirmekte olduğu ve 45.000 kilometre uzunluğunda türünün en uzunu olacak bir denizaltı kablo sistemine çoktan başladı. Konsorsiyum Salı günü yaptığı açıklamada, ilk olarak 2020’de Facebook tarafından Avrupa ve Afrika’yı birbirine bağladığını duyurduğu 2Africa kablosunun, 2023’te yayına girdiğinde Orta Doğu ve Hindistan’a hizmet etmek için Afrika’dan da uzanacağını söyledi.

2Africa projesinin genişletilmesi, Facebook’un ve Google’ın geçen ay Asya-Pasifik bölgesinde 2024’te başlayacak bir denizaltı kablo projesinde birlikte çalışacaklarını açıklamalarının hemen ardından geldi. Facebook’un denizaltı kablolarının döşenmesine katılımı, küresel faaliyetlerinin bir parçası dünyanın farklı bölgelerine, özellikle de şu anda bağlantısı kesilmiş olanlara daha hızlı ve daha güvenilir internet sağlamak için tasarlanmış altyapı taahhütleri olduğu söylendi.

Facebook Ağ Altyapısı Başkan Yardımcısı Kevin Salvadori Salı günkü bir blog yazısında, Vodafone ve Orange operatörlerini de içeren konsorsiyumun 2Afrika kablo ağının 3 milyar insana veya dünya nüfusunun yaklaşık %36’sına bağlantı sağlamasını beklediğini söyledi.

2Africa kablo sistemi, Süveyş Kanalı’na gitmeden önce İngiltere’den tüm Afrika Kıtası’na ve Akdeniz’e geri dönmeden önce 37.000 kilometre uzunluğunda İspanya’ya kadar tasarlandı. Ancak 2Africa Pearls adlı uzantı, kablonun Basra Körfezi’ni Kuveyt’e kadar takip ettiğini ve Hint Okyanusu boyunca Hindistan ve Pakistan’a uzandığını görecek.

Kablo sisteminin merkezinde, şu anda insanların yalnızca dörtte birinin internete bağlı olduğu bir kıta olan Afrika yer alıyor. Facebook’a göre 2Africa sistemi, şu anda kıtaya hizmet veren tüm denizaltı kablolarından üç kat daha fazla mevcut ağ kapasitesi sağlayacak.

Salvadori, “Son 18 ay, dünya çapında milyarlarca insan çalışmak, okula gitmek ve değer verdikleri insanlarla bağlantıda kalmak için internete güvendiğinden, bağlantının önemini vurguladı.” dedi.

Açıklamasının devamında  “Geniş bir şekilde erişilebilir internet olduğunda topluluklar ve işletmeler geliştikçe, Afrika ve ötesinde denizaltı kablolarına yatırım yapmaya devam ediyoruz.”ifadelerini kullandı.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap