İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. 24 Bin Yıl Hayatta Kalmayı Başarabilen Mikroskobik Canlı

24 Bin Yıl Hayatta Kalmayı Başarabilen Mikroskobik Canlı

featured

Rus araştırma görevlileri, Sibirya bölgesinde donmuş toprak tabakasında çok hücreli mikroskobik bir canlının 24 bin yıl hayatta kaldığını keşfetti. 

Rusya’da bulunan “Pushchino Bilimsel Araştırmalar Merkezi” yaptığı araştırmalarda, Sibirya bölgesinde yürüttükleri çalışmalarda topladıkları donmuş toprak örneğinde “Bdelloid rotifer” isimli mikroskobik canlının bulunduğunu tespit etti.

Bdelloid rotiferler, mikroskobik tatlı su omurgasızlarıdır. Organizmalar sadece dişi olarak gözlemlendi, erkek organizmaya rastlanmadı. Bu nedenle araştırmacılar, bu türün yalnızca eşeysiz yollarla çoğaldığını varsaydılar..

Sondaj yolu ile organizmaya ait örnek alınıldı. Organizmayı inceleyen araştırmacılar, organizmanın canlılığının devam ettiğini belirledi.
Organizmanın yaşını belirlemek üzere ileri radyo-karbon testlerinden geçiren bilim insanları, canlının 23 bin 960 ila 24 bin 485 yıllık olduğunu ifade etti. Yarım milimetre uzunluğundaki tatlı su organizması, çözündükten sonra döllenmesiz üreme olarak bilinen partenogenez yoluyla eşeysiz çoğalma gözlemlendi. 

Araştırma ekibinden Stas Malavin, çalışmanın çok hücreli hayvanların kriptobiyoz durumunda on binlerce yıl yaşayabileceklerini kanıtlayan çok güçlü bir çalışma olduğunu ifade etti.
Bilim insanları, daha öncesinde bazı basit kurtçuk ve bitki türlerini donmuş toprak örnekleri içinde tespit etmiş ve donmuş halde hayatta kalabildiklerini raporlamıştı.
Bu canlı gibi bazı basit organizmaların, aşırı sıcak, aşırı soğuk veya zehirli ortam gibi yaşamsal faaliyetlerin sürdürülmesinin zor olduğu ortamlarda metabolizmalarını neredeyse durduracak seviyeye getiren anlamına gelen “kriptobiyoz” halinde hayatta kalmayı başardığı biliniyor.

Yorum Yap
Yazı Kaynakları
https://www.quekett.org/starting/microscopic-life/bdelloid-rotifers

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap